2 Ekim 2012 Salı

TARHANA YAPTIM

Selamün aleyküm,
Tarhana kışın en sevdiğim çorbalardan biri ilk defa yaptım tadı memlekette yapılan kadar olmazsa da güzel oldu.Tarifi çok sevdiğim Güler yengemden aldım . Umarım eksik bir şey yapmamışımdır.Bu arada Hanım ablaya da selamlarımı yolluyorum.

Malzemeler:
2,5 kg yoğurt
2 demet dereotu
1 kg kırmızı domates
1 kg kırmızı biber
4-5 tane kuru soğan
1 çay .b . su
1 y.k tuz
5 kg un

Yapılışı:
Dereotunu doğrayın yoğurda karıştırın 2 gün arada karıştırarak buzdolabında bekletin.
Domates ,biber ve kuru soğanı iri iri doğrayın  tencerede 1 çay b. su ile kısık ateşte sebzeler tam pişinceye kadar pişirin .Pişen sebzelerin  dibinde su kalabilir sebzenin suyunu tam kurutmaya çalışmayın, tam pişince ateşten alın ve soğumaya bırakın. Soğuyunca daha önceden dolapta beklettiğimiz dere otlu yoğurt ile karıştırın .Bu harcı büyük bir kaba alın tuzunu atın yaklaşık 5 kg un ile kulak memesi yumuşaklığında bir hamur elde edin . Üzerini kapatıp ekşimeye bırakın. Hava sıcaksa 2 gün serinse 4 gün bekletin.

Ekşimeye bırakınız hamuru her gün 2-3 defa yoğurun . Bekleme süresi tamamlanınca hamurdan yassı köfteler yapıp temiz bir bez üzerinde güneşe seriyoruz.(İstanbul da toz ve kir fazla bende 2.katta oturuyorum  bu yüzden balkonda güneşte kurutamadım salonumun halılarını topladım yere serdiğim bezin alına hafif bir yükseklik koydum alttan hava alması için , bütün gün güneş içeri girsin diye perdeleri açık bıraktım. 1 hafta da kurudu)


Tarhanayı tam kurutmadan robottan çekerseniz daha iyi olur benim robotumla ilgili hafif bir problem çıktı tam un haline getiremedim .Robottan çektikten sonra tekrar 2 gün güneşe bırakın. Tam kuruyunca toplayın  hava almayan bir kavanozda serin yerde muhafaza edin.
İnşallah önümüzdeki günlerde tarhana çorbasının yapımını da anlatırım.


Biraz zahmetli gözükebilir ama o kadar bereketli ve hep elimin altında lezzetli bir hazır çorba var. Lezzeti ve şifası bu zahmete değer.
Yorum Gönder